Sklepy tracą widoczność na rzecz blogów

Wyniki organiczne w Google zmieniają się często. Zmiany w algorytmie są niemal ciągłe, sposób dobierania wyników jest coraz bardziej dynamiczny. Prześledziliśmy wyniki wyszukiwania na próbce 37 tysięcy słów kluczowych by dowiedzieć się w jakim kierunku sklepy internetowe powinny rozwijać swoją strategię contentową.

Podstawowym elementem tej analizy było badanie intencji użytkownika na podstawie wyników wyświetlanych przez Google.

Co to jest intencja użytkownika?

W skrócie jest to cel jaki osoba wyszukująca chce osiągnąć. Intencja może być zakupowa, informacyjna, związana z lokalizacją czy researchem. W tym artykule skupimy się na kurczącej się ilości słów kluczowych, w których przeważającą intencją jest zakup produktu.

Analiza danych

Maciej Gruszczyński, data scientist w Surferze stworzył algorytm analizujący adresy URL pojawiające się w top 10 wyników, dzięki któremu określa dominującą intencję osoby wyszukującej.

Dane analizowaliśmy na przestrzeni od września 2019 do Grudnia 2020. Dane pochodzą z rynku globalnego, znajdziemy tu słowa kluczowe zarówno z Polski jak i Stanów Zjednoczonych czy Niemiec.

Daty zostały wybrane nieprzypadkowo. Zbiegły się bowiem z dużymi zmianami algorytmu Google. Procentowe wartości określają udział słów kluczowych, którym zmieniła się intencja.

W obrębie próbki 37 tysięcy słów kluczowych, około 5,5 tysiąca miało intencję zakupową. Intencja zakupu oznacza, że w wynikach wyszukiwania pojawiały się przede wszystkim produkty bądź kategorie sklepów internetowych.

Aż 1,6 tysiąca, czyli 29,3% zmieniło przeważający intent na informacyjny. Oznacza to, że sklepy zostały wyparte przez artykuły!

Niemal 30% zmniejszona widoczność sklepów mogła odbić się na wielu biznesach, które nie posiadały w obrębie swojej domeny alternatywy dla kategorii bądź produktu. Ten trend może być niebezpieczny dla sklepów, ale można sobie z tym poradzić.

Sklepy internetowe muszą zacząć tworzyć treści blogowe. Kurczący się zasób słów kluczowych o czysto sprzedażowym zabarwieniu sprawia, że aby utrzymać widoczność na podobnym poziomie, trzeba stworzyć treści edukacyjne.

Dlaczego warto prowadzić bloga w sklepie internetowym?

Sporo użytkowników nie jest gotowych do zakupu produktu. Szukają dodatkowych informacji, sposobów wykorzystania produktów w praktyce, testów, recenzji oraz instrukcji. To ogromna nisza, która może zostać zagospodarowana przez sklepy internetowe.

Jest to bardzo cenny ruch, ponieważ użytkownicy mają plan na zakup. Takie osoby jest stosunkowo łatwo skonwertować dzięki pomocnym treściom, bądź nieco bardziej brutalnie, ale skutecznie - remarketingiem.

Rozszerzanie grupy remarketingowej to dodatkowa zaleta zgarniania ruchu z tego typu słów kluczowych.

Jak znaleźć pomysły na artykuły?

Dobrym źródłem inspiracji będą blogi tematyczne, które tylko pozornie nie są bezpośrednimi konkurentami. Być może nie odciągną klientów, ale zdecydowanie mogą uszczuplić ruch organiczny sklepów internetowych. Analizę widoczności takich portali można przeprowadzić popularnymi narzędziami takimi jak Ahrefs lub Semrush.

Darmowym sposobem na znalezienie dobrych tematów jest sekcja Podobne Pytania oraz Podobne wyszukiwania w Google.

Nieco bardziej zaawansowanym ale i skuteczniejszym sposobem będzie skorzystanie z narzędzi dostarczających gotowych, posortowanych grup słów kluczowych o konkretnej intencji. Do takich narzędzi można zaliczyć Cluster AI, Surfera oraz Keyword Cupid.

Na przykładzie eksportu zaprezentowanym poniżej widać wyraźnie, że jest ogromne zapotrzebowanie na treści informacyjne w branży odzieżowej.

W obecnej sytuacji jest to najbezpieczniejszy sposób na rozwój domeny i zapewnienie dopływu organicznych odwiedzin użytkowników. Trendy pokazują, że ilość słów kluczowych które sprzedają bezpośrednio jest coraz mniejsza.

Warto mieć ten fakt na uwadze przy tworzeniu strategii contentowej na kolejne kwartały.

Cześć!

Chcesz opublikować tekst? Odezwij się do nas
Karolina Michalak Relationship Manager
redakcja@ehandel.com.pl
+48 721 945 134
  • Infoguru Sp. z o.o. Sp. k.

    Wydawca

  • POLAND, Poznań, Truskawiecka 13

    Adres prawny

  • VAT ID 7811967834

    NIP